Discovery

2010-03-09
 
 
 Edit Post
Odkąd się przeprowadziłem do swojego mieszkania zauważyłem, że nieco częściej niż kiedyś spoglądam w włączony TV. Jednak daleko mi do przeciętnego polaka, który spędza przed srebrnym ekranem większość swojego życia. Wiedzę medyczną czerpie z seriali, ogląda jak gwiazdy (ledwo zaczynające lśnić na pudelkach) śpiewając tańczą na lodzie czy też z zapartym tchem śledzą losy Richarda z Klanu. Takie oglądactwo jest mi niezmiernie dalekie.

Szczęściem jest telewizja kablowa/satelitarna (niepotrzebne skreślić), w której to oprócz oper mydlanych można znaleźć coś co potwierdzi słowa, że telewizja uczy. I nie jest to na pewno misyjna Telewizja Publiczna. Misji takiej, i to komercyjnej, podjęła się stacja Discovery, która poszczycić może się już kilkoma kanałami. Ciekawość tu może zaspokoić chyba każdy interesujący się światem obywatel naszego kraju, bowiem od lat programy Discovery nadawane są w języku Mickiewicza.

Wśród niezliczonej ilości programów w ramówkach kilku kanałów znalazłem kilka, które zaciekawiły mnie na tyle, żebym starał się je oglądać w miarę regularnie.

W mojej prywatnej klasyfikacji pierwsze miejsce okupują Pogromcy mitów, czyli byli specjaliści do spraw efektów specjalnych, którzy na warsztat biorą wszelkie możliwe mity (filmowe, książkowe, historyczne itp) i udowadniają bądź przekreślają ich prawdziwość. Czynią to w sposób bardzo przekonywujący, opierając się na nauce i doświadczeniach. Trudno też odmówić programowi rozmachu i widowiskowości.
Można ich zobaczyć codziennie o 20:00.

Na miejscu drugim uplasował się program Jak to jest zrobione, który odkrywa przed nami tajniki produkcji otaczających nas przedmiotów. W każdym półgodzinnym odcinku poznajemy proces powstawania czterech różnych rzeczy od przynęt na ryby przez tłoki do szaf grających. Wiedza podana jest w sposób bardzo przystępny i ciekawy. Oglądając ten program od kilku miesięcy nie mogę się oprzeć wrażeniu, że maszyna przędzalnicza (oczywiście mocno zmodyfikowana i rozwinięta), która była jednym z początków rewolucji przemysłowej, jest jedną z najbardziej skomplikowanych.
Program jest emitowany kilka razy dziennie, na różnych kanałach Discovery o różnych godzinach.

Kolejnym nie mniej interesującym programem jest Szkoła przetrwania, w której prowadzący - Bear Grylls (Brytyjski ex-komandos) - zabiera nas w najbardziej niegościnne i nieprzychylne człowiekowi miejsca na ziemi. Używa tam swoich doskonałych umiejętności by pokazać jak można przetrwać w najsurowszych warunkach mając przy sobie jedynie nóż, manierkę i plecak. Od szukania wody, poprzez jedzenie wszystkiego co może dać energię ludzkiemu ciału po znajdowanie drogi czy budowę miejsca noclegowego. Mam świadomość, że wiele ze scen jest pozorowanych, ale nie wpływa to na odbiór programu i wrażenie, że Bear jest naprawdę niczym niedźwiedź.
Program emituje premierowe odcinki w środy o 21:00. W inne dni można trafić na wiele powtórek.

Kolejnymi nie mniej interesującymi programami są Inżynieria ekstremalna, przedstawiająca zagadnienia najbardziej zaawansowanej i nowoczesnej inżynierii, Szalona strona nauki, w której jesteśmy świadkami ciekawych doświadczeń z zakresu socjologi, psychologii i pokrewnych im naukom. Dalej jest Smash Lab, gdzie kilkorgu naukowców przedstawiony zostaje problem, z którym muszą się uporać i Brudna robota, w której prowadzący pokazuje nam najcięższe i najbrudniejsze zawody. Świetny jest również program Tajemnice superprodukcji filmowych, gdzie poznać można wszystkie triki na jakie dajemy się nabrać filmowcom. Niektóre z nich zwalają z nóg.

Są jeszcze programy o śledztwach, siłach specjalnych, gangach, kłopotach w jakie popadają ludzie w nieznanych sobie krajach. Coraz bardziej upewniam się w przekonaniu, że mogą mi wyłączyć wszystkie programy poza Discovery.

Ciekawie zapowiada się program, który premierę będzie miał w przyszły wtorek, 16 marca. Nosi nazwę The Colony - Misja przetrwanie i będzie gratką dla wszystkich fanów postapokalipsy. Program to eksperyment - dziesięcioro śmiałków zostaje odizolowanych w Kolonii - specjalnie przygotowanym postapokaliptycznym świecie - gdzie będą próbować przetrwać i odbudować cywilizację. Przez najbliższe 10 tygodni będzie można śledzić ich walkę o życie. Więcej informacji tutaj - k l i k.
Premiera we wtorek 16 marca o 22:30.
 
 
opinie: 3 Prześlij komentarz

http://www.youtube.com/watch?v=3UpSlpvb1is - spodoba Ci się.

Teraz to się najeżdża na Klan a kiedyś to obiadki się pod niego robiło :)

Related Posts with Thumbnails